Mobilny GIS cz.1 Wstęp oraz QGIS: wydruk z georeferencjami

W trakcie badań terenowych zawsze dobrze mieć pod ręką wybraną wizulizację numerycznego model terenu. Na terenie Polski można wykorzystać np. pochodną lotniczego skanowania laserowego (LSL), wygenerowaną przez siebie lub jedną z udostępnionych nam przez geoportal.gov.pl np. przy pomocy aplikacji http://www.geoportal.gov.pl/aplikacje/mobilne

Aplikacja ta ma jednak swoje ograniczenia. 1. wymaga stałego dostępu do internetu 2. pozwala jedynie na przeglądanie danych a nie na ich zbieranie

Zatem jeśli planujemy przy pomocy jednej aplikacji zbierać dane i je przeglądać polecam Locusa http://www.locusmap.eu/ nawet wersja darmowa jest  w pełni funkcjonalna i pozwala na wykorzystanie dostępnych WMS oraz podpięcie własnych (minus? nie obsługuje WMTS a w takiej postaci własnie jest udostępniana wizualizacja cieniowana pochodnych LSL). Dla tych co mają urządzenie z oprogramowaniem Android z ekranem o dużej przekątnej (powyżej 6″?) alternatywą może być QGIS experimental (czas to przetestować) https://play.google.com/store/apps/details?id=org.qgis.qgis&hl=pl lub dla tych co posiadają tablet z oprogramowaniem Windows istnieje opcja instalacji zwykłego QGIS. Ja korzystam z tej ostatniej opcji, wymaga ona jednak instalacji 2 dodatkowych programów, ponieważ twórcy Windowsa postanowili utrudnić nam życie w tej materii.

W momencie gdy mamy własny podkład w układzie 84 całość staje się prostsza, ponieważ istnieje wiele programów, które pozwalają na przeglądanie takich danych oraz zbieranie własnych.

Przy pomocy QGIS można dokonać eksportu wybranego fragmentu przeglądanej warstwy rastrowej z georeferencjami. Można tego dokonać w sposób dwojaki. Albo poprzez wybór zakładki Projekt->Zapisz jako obraz. Jednak minusem dużym w tym przypadku jest rozdzielczość przedstawiona zaledwie w formie 90dpi.

1

Dużo więcej możliwości zyskujemy w Kompozytorze Map (np. kontrolę nad rozdzielczością oraz zasięgiem wydruku). Wybieramy zakładkę Kompozycja->Ustawienia eksportu->Save world file. Należy również zaznaczyć, z której mapy mają być pobrane georeferencje np Map 0.

2

Następnie wybieramy opcję Zapisz kompozycję jako obraz. Wybieramy opcję np. jpg (uwaga tiff gdy próbowałem nie działał) i gotowe, oprócz pliku .jpg zapisywany jest dodatkowy plik z georeferencjami, po wczytaniu tego obrazu do projektu następnie w łatwy sposób można go wyeksportować do geotiffa. W przypadku urządzeń, na których testowałem tę opcję (Trimble/ArcPad) istotne było aby tryb zapisu był ustawiony na Renderowanie warstwy.

3

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s