Wtyczki ułatwiające życie cz. 2 – archeologia

Istnieje parę wtyczek, które szczególnie poleciłbym archeologom

 1. Mamy Numeryczny Model Terenu i chcemy zrobić “cięcie profilowe” aby w formie liniowej przedstawić kształt wybranej przez siebie formy terenowej? Profile Tool https://plugins.qgis.org/plugins/profiletool/ na pewno idealnym rozwiązaniem nie jest, ale jest dostatecznie dobra by ją polecić. Szczególnie na początek polecam zaznaczenie opcji w zakładce Settings: Link mouse position on graph with canvas – wówczas gdy na grafice cięcia będziemy wodzić myszką pojawi się punkt na oknie głównym, który przeglądamy. Można wykorzystać cięcie tym czasowe lub wykorzystać przygotowaną do tego warstwę wektorową. Jedynym minusem jest, to że wtyczka wysypuje się gdy chcę zapisać cięcie do png – wcześniej tak nie miałem, także chyba jakaś aktualizacja w moim programie się źle przyjęła 😉 Gdy uruchamiamy wtyczkę po raz pierwszy należy mieć zaznaczoną wybraną warstwę rastrową. Kolor cięcia też jest edytowalny, gdyby czerwony Wam nie pasował 😉 wtyczką warto się pobawić, wielu opcji nie ma ale wykonuje to co do niej należy.
  32.jpg
  1.jpg
  3.jpg
 2. SwipeTool –  2  https://plugins.qgis.org/plugins/mapswipetool_plugin/ polecam każdemu kto znudził się przełączaniem w nieskończoność pomiędzy dwoma warstwami np. w celu porównania wizualnej różnicy pomiędzy nimi. Wyświetlamy 2 rastry na tej samej przestrzeni, następnie zaznaczamy ten, który znajduje się poniżej i korzystamy w wtyczki SwipeTool. Przydatna sprawa, choć by w momencie gdy chcemy porównać czy 2 warstwy “siedzą” tam gdzie powinny.4
 3. Macie wiele punktów zebranych w terenie i chcecie je automatycznie połączyć? Możecie do tego wykorzystać wtyczkę stworzoną z myślą o archeologach ArcheoCAD https://plugins.qgis.org/plugins/ArcheoCAD/ wystarczy wybrać warstwę wektorową punktową a następnie podać informacje na temat wymaganego kształtu, który ma powstać oraz ich wspólny mianownik 🙂 [więcej na ten temat: https://github.com/narimanInrap/ArcheoCAD Wtyczka wygląda interesująco, ale przyznam że odkryłem ją dopiero po momencie, w którym była by mi najbardziej przydatna.
  1.jpg
  na podstawie zebranych punktów można np. automatycznie utworzyć zasięg sektorów wykorzystanych w terenie do badań powierzchniowych 1.jpg
 4. na koniec o rodzimym projekcie również stworzonym z myślą o archeologach QAZP – w tym przypadku głos samemu autorowi: http://qazp.archeocs.com/instrukcja-obslugi.html  – w razie problemów można się z nim osobiście skontaktować. Nie miałem okazji jeszcze z niej korzystać na większą skalę ale może kiedyś…Gdy ćwiczyłem pracę z tą wtyczką aby się z nią zapoznać miałem problem z utworzeniem bazy danych na, której ona pracuje więc napisałem w tej sprawie do Miłosza, który bardzo szybko podesłał mi bazę na której mogłem dalej pracować.
  https://youtu.be/A6pVzYrZdm0

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out /  Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out /  Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out /  Change )

Connecting to %s